Serdecznie pragnę Państwa przywitać na stronie Finanseps


Skrojone na miarę konto osobiste, to często czasochłonne przerzucanie ofert bankowych. Wiele instytucji oferuje ciekawe benefity, ale w zamian ma wyższe opłaty, dlatego znalezienie odpowiedniego produktu wymaga dobrego przygotowania i wertowania informacji. U nas dowiecie się Państwo na co należy zwrócić szczególną uwagę. Podpowiemy jakie konta są najbardziej wiarygodne i oferują wiele ciekawych dodatków w postaci kart płatniczych i kredytowych.

Z poważaniem Piotr Sowa


Własny dom lub mieszkanie? A moze konto osobiste ? Jest rozwiązanie. Decyzja należy do Ciebie. Dopasujemy najlepsze i najkożystniejsze konto osobiste.

Wszystko, no prawie wszystko co powinieneś wiedzieć o kontach osobistych.

Już jakiś czas temu banki zdały sobie sprawę, że ich klientami są nie tylko majętni biznesmeni, którzy wiele od nich wymagają. O wiele większą rzeszą klientów są klienci indywidualni, którzy zakładają w bankach swoje konta osobiste. Dzięki kontom osobistym każda osoba fizyczna może przechowywać swoje oszczędności w banku, przelewać na to konto swoje wynagrodzenie i dowolnie dysponować zgromadzonymi środkami. Konta takie są nazywane Rachunkami Oszczędnościowo Rozliczeniowymi (ROR). Jednak konto kontu nierówne. Oferta banków skierowana do posiadaczy kont osobistych jest bardzo zróżnicowana i warto się tym tematem zainteresować, by wybrać najbardziej odpowiadające nam konto. Samo założenie konta jest proste i nie stanowi żadnego problemu. Obecnie założyć konto osobiste można nawet nie wychodząc z domu, załatwiając wszystko przez Internet.Wybierając odpowiednie konto musimy się zastanowić jakie będzie jego przeznaczenie, jakimi środkami będziemy dysponować i w jakiej walucie. Wszystko to będzie miało później wpływ na koszty jego utrzymania tzn. opłaty za prowadzenie konta, opłaty za przelewy, opłaty za karty płatnicze itd. Generalnie im mniej naszymi przelewami musi się zajmować bank, tym tańsze są usługi. Oznacza to, że obecnie najtańsze usługi są w bankach internetowych, w których zaangażowanie pracowników banku w operacje przeprowadzane na koncie nie jest tak wielkie – nie muszą sami wpisywać zleceń do systemu bankowego, wpłacać, wypłacać pieniędzy itd. Jest to obecnie ogromna zaleta banków, które umożliwiają prowadzenie kont przez Internet. Są o wiele tańsze niż tradycyjne. Wróćmy jednak do samego początku.

Jakie są rodzaje kont osobistych

W zależności od naszego wieku i zasobności portfela możemy wybierać między wieloma rodzajami kont. Istnieją konta dla osób niepełnoletnich, studentów, podstawowe, dla emerytów, oszczędnościowe, konto walutowe oraz techniczne dla obsługi spłat kredytu lub lokat. Konta te różnią się opłatami za prowadzenie kont, przeznaczeniem oraz dodatkowymi usługami w ramach konta. Im większymi środkami dysponujemy i im większą ilość operacji wykonujemy, tym prowadzenie konta jest tańsze a bank obdarowuje nas dodatkowymi funkcjonalnościami o których w dalszej części artykułu. Poszczególne rodzaje kont różnią się między sobą wieloma elementami, na które warto zwrócić uwagę. Są to różnice niewielkie, ale niekiedy nie możemy założyć niektórych rachunków, bo nie spełniamy odpowiednich warunków. Ma to miejsce na przykład w przypadku kont dla młodzieży czy studentów. Konta te z reguły mają pewne ograniczenia w zakresie dziennych, miesięcznych limitów wypłat ale wielkim ich plusem dla młodych osób jest to, że mają bardzo niskie opłaty za użytkowanie. Osoba nie będąca już studentem lub mająca więcej lat niż jest to założone, nie założy takiego konta. Banki prowadząc konta dla młodzieży lub studentów niewiele na nich zarabiają ale liczą, że gdy ich młodzi klienci będą już pracować zawodowo, założą w ich banku w pełni funkcjonalne konto z dostępem do wszystkich usług bankowych.

W pełni funkcjonalne konta oferują swoim klientom możliwość zaciągania kredytów czy ustanawiania debetu na koncie. Im większe wpływy na konto, tym większe możliwości. Przy wyborze warto sprawdzić czy łatwo jest wypłacić pieniądze z banku i ile to kosztuje. Czasami okazuje się, że bankomatów danego banku jest niewiele w okolicy a w całej reszcie dostępnych bankomatów wypłata pieniędzy kosztuje nawet 10zł. Tak samo należy sprawdzić dostęp do obsługi klienta – ilość oddziałów banków, dostęp do telefonicznego biura obsługi oraz dostęp do konta za pośrednictwem Internetu. W przypadku tego ostatniego – jeżeli nie ma dostępu, warto rozejrzeć się za innym bankiem. Ostatnią rzeczą, choć może w przypadku ROR niezbyt istotną jest oprocentowanie konta. Generalnie Rachunki Oszczędnościowo Rozliczeniowe nie służą do oszczędzania bo oprocentowanie w porównaniu do lokat lub innych metod oszczędzania jest niskie. Oprocentowanie kont osobistych w praktyce wystarcza, żeby nasze ewentualne oszczędności nie zjadła inflacja. Konto bankowe jest o tyle dobrym rozwiązaniem, że w każdej chwili możemy na nim złożyć nasze pieniądze i w każdej chwili możemy je stamtąd zabrać. Konto zakładane jest na czas nieokreślony.

Proste zakładanie konta osobistego

Założenie konta zajmuje niewiele co najwyżej 30 minut. Jeżeli już wiemy jakie konto będzie dla nas odpowiednie, wystarczy przedstawić dowód tożsamości i odpowiedzieć na kilka pytań. Zanim jednak podpiszemy umowę z bankiem, należy przeczytać tabelę opłat i prowizji, żeby widzieć co opłaca się robić w ramach naszego konta a co nie. Rachunek będzie dopasowany do deklarowanych miesięcznych wpływów na konto. W ciągu kilku dni przesyłane są nam karty debetowe oraz inne dokumenty niezbędne do prowadzenia konta i wypłacania pieniędzy z bankomatów. Po aktywacji konta i kart możemy mieć swobodny dostęp do konta. Dostęp do konta Generalnie są trzy drogi dostępu do konta osobistego – wszystko zależne jest od jego rodzaju:

1) Oddział banku – wszelkie operacje wykonywane są w oddziale banku z udziałem pracownika banku. Osoby mające konta w ramach konta internetowego często nie mają możliwości załatwienia niektórych spraw w oddziale banku np. przelew lub wypłata środków z konta.

2) Internet – wszelkie operacje na koncie można wykonywać przez Internet korzystając ze specjalnie zabezpieczonych stron internetowych, które wymagają posiadania unikalnego loginu i hasła oraz w zależności od banku – kart kodów, smsów wysyłanych do klientów, gdy chcą wykonać operację bankową lub specjalnych tokenów – urządzeń wielkości pendrive’a podłączanych do portu Usb komputera.

3) Telefon – w zależności od banku dyspozycje można składać dzwoniąc pod specjalnie podany numer telefonu i wydawać je ustnie lub korzystając z coraz popularniejszej możliwości wykonywania dyspozycji za pośrednictwem specjalnie przygotowanych aplikacji w telefonie.

W zależności od drogi, którą składamy nasze dyspozycje, różne są opłaty za poszczególne czynności. Zdecydowanie najdroższą dla nas może okazać się dyspozycja w oddziale banku, gdzie za prosty przelew będziemy musieli czasami zapłacić nawet 10 zł, gdzie przez Internet zapłacimy 1 zł lub nawet wcale. Wszystkie opłaty zawarte są w tabeli prowizji i opłat.

Karty płatnicze

Niemal do każdego konta przypisywana jest karta płatnicza. Są trzy rodzaje kart płatniczych:

1) Karta debetowa – najpopularniejsza karta. Służy do obsługi bieżącej konta, można dzięki niej wypłacać pieniądze z bankomatów do wysokości posiadanych środków.

2) Karta kredytowa – umożliwia dokonywanie płatności nawet jeżeli nie mamy nic na naszym koncie. Kwoty zadłużenia spłacają się według ustalonych przez bank i klienta zasad. Najczęściej ustalany jest limit kredytowy, aby nie wpaść w zbyt wielkie zadłużenie, które później trzeba będzie spłacić. Posiadacze kart kredytowych często zobligowani są do posiadania na koncie określonej, ustalonej przez bank minimalnej kwocie środków pieniężnych.

3) Karty obciążeniowe – podobnie jak przy karcie kredytowej bank udziela nam limitu wydatków, jednak karta ta jest powiązana z kontem, z którego w określonych odstępach czasu np. co miesiąc pobierane są kwoty pokrywające kwotę wydatków.

Podsumowując. Ilość oferowanych przez banki kont osobistych jest tyle duża, że należy się zastanowić nad odpowiednim wyborem i poświęcić na ten wybór nieco więcej czasu niż pięć minut. Zdecydowana większość osób swoje konta ma przez wiele lat w tym samym banku, więc wybierając konto, wybierajmy świadomie.


                                                                Wszystkie artykuły opublikowane w portalu www.finanseps.pl są wyłącznie informacyjne. Szczegółowe informacje udzielą Państwu doradcy kredytowi.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie treści w całości lub jej fragmentach zabronione.